Visiting International Fellows

Ordered by Continent

Australia

Chisholm Institute
Online Learning Unit
  Ken Gooding '01

Deakin University
Law
  Michael McShane '05W

University of Wollongong
Civil, Mining & Environmental Engineering
  Richard Kohoutek '00

Asia

Hong Kong
City University of Hong Kong
Faculty Laboratory Centre
  Albert C. Cheung '01
  Ka Luen Fung '01

Japan
Mie University
Education
  Hitoshi Susono '07W
Geography, Humanities, and Social Sciences
  Tadashi Nakagawa '07W
Medical Zoology
  Katsuhiko Ando '07W

University of Tokushima
  Takuji Kawano '04W

Korea
Pohang Univ. of Science and Technology

Center for Innovative Teaching and Learning
  Yong-Ju Kwon '00W

Nepal
B. P. Koirala Institute of Health Sciences
Pharmacology
  Himal Sangraula '07W

Taiwan
Bo-Ai Elementary School, Kaohsiung
  Shu-Fei Tsai '05W

Thailand
International School Bangkok
Social Studies
  Christine Tananone '01

South America

Chile
Universidad del Bío-Bío

  Ivan Sanchez '03
  Federico Grossmann '03
Ingeniería Eléctrica y Electrónica
  Jorge Salgado '03
Ingeniería Industrial
  Claudia Bañados '03
  Francisco Ramis '03

Universidad Católica del Norte, Chile
Chemical Engineering
  María Bosse '04W
Mathematics (Statistics)
  Alfred Vásquez '04W

Universidad de Santiago de Chile
Biología
  Marcela Wilkens Anwandter '07W

Ecuador
La Escuela Superior Politécnica del Litoral (ESPOL)
Physics
  Jorge Flores '03W
  Florencio Pinela '03

Perú
"Jorge Basadre" Aucallama, Huaral, Lima
Docente de la Instituciòn Educativa Pùblica
  Elfriede Victoria Inga Huamàn '07W

Pontificia Universidad Católica del Perú
Civil Engineering
  Victoria Ramirez Valdivia '04W
Chemistry

  Patricia Morales '02F
  Victoria Landa '02F
Electronic Engineering
  Miguel Cataño '04W
Engineering
  Wilmer Atoche '04W
Mathematics

  Cecilia Gaita '02F
  Emilio Gonzaga '02F
Mechanical Engineering
  Quino Martín '04W
Physics
  Patrizia Pereyra '04W
  Carlos Pizarro '02F
  Jorge Quiroz '02F
La Facultad de Estudios Generales Letras
  Katia Hanza (Philosophy) '03
Del Departamento de Ciencias

  Mariano Gonzáles '03

Universidad Nacional Agraria La Molina, Perú
Biology
  Martha Williams de Castro '04W
Plant Science
  Javier Arias-Carbajal '04W

North America

Canada
Acadia University

Business Administration
  Scott Follows '04W
Environmental Science
  Linda Lusby '01

Nova Scotia Community College
School of Access
  Mandi Arnold '05W
  Jennifer Auld-Cameron '05W
  Corinna Kincaid '05W
  Lech Krzywonos '05W
  Michael Smith '05W
  Diane Walsh '05W

Mexico
Instituto Tecnologico y de Estudios
Superiores de Monterrey

Campus Estado de Mexico
Business Administration
  Hortensia Jimenez '99
Science
  Enrique Leon-Langridge '99

Universidad de Colima, México
Accounting and Administration
  Rutilio López '08

Universidad de Monterrey, Mexico
Basic Sciences
  Graciela Quintero-Flores '03

Universidad Nacional Autonoma de Mexico
Psychology
  Germán Palafox '01
Colegio de Ciencas y Humanidades
  Oliva Ramirez Torres '05

Europe

Belgium
Universite Catholique de Louvain
Computer Science and Engineering
  Christine Jacqmot '99W
  Elie Milgrom '99W
Département d'électricité
  Auguste Laloux '00W
  Piotr Sobieski '00W
Département de mécanique
  Benoit Raucent '00W
Département de biologie
  Cécile Vander Borght '00W
Département d'ingénierie mathématique
  Vincent Wertz '00W
Rattachement Faculté des sciences appliqués
  Edurne Aguirre '00W

France
Formasup
President
  Yves EMERY '01
Adminstrative Head
  Isabelle LAMPIN '01
Pedagogical consultant
  Jean CLENET '01
Translator
  Jon PILCH '01

Université d'Artois
Director of FORMASUP
  Jacques LESENNE '01

Université de Valenciennes
Vice-President of FORMASUP
  Jean-Paul BRICOUT '01

Trade Union "Force Ouvrière"
  Evelyne MERCHEZ '01

Trade Union "Confédération Française des Travailleurs Chrétiens
  René MARLE '01

The Association of the French Employers of North of FRANCE (MEDEF)
  Didier GREGORIE '01

IUT Béthune - Institut Universitaire de Technologie
  Pierre-Yves CRESSON '01

IUT Valenciennes - Institut Universitaire de Technologie
  Jean-Marc DESRUMAUX '01
  Bernard HOURIEZ '01

IUT "A" de Lille Institut Universitaire de Technologie
  André GILLIART '01

IUT "C" de Roubaix - Institut Universitaire de Technologie
  Jean-Pierre KRAWIEC '01
  Larbi AIT HENNANI '01

ITIAPE - Institut des Techniques de l'Ingénieur en Aménagement Paysager de l'Espace
  Pierre BAILLON '01
  Jocelyne LANOY '01
  Christelle BLAS '01

ISTN - Institut Supérieur de Technologie du Nord
  Christian TALMA '01

IPHC -Institut Polytechnique du Hainaut-Cambrésis
  Baher BARSOUM '01

ENSAIT -Ecole Nationale Supérieure des Arts et Industries Textiles
  Arnauld SEGARD '01

University of Lille 1
  Hubert TONDEUR '01

ESC Lille -Ecole Supérieure de Commerce
  David LETOMBE '01

Université du Littoral Côte d'Opale
  Francis SALOME '01
  Arnault BERTHOUX '01

CESI - Centre d'Etudes Supérieures Industrielle
  Jean-Louis ALLARD '01

Iceland
University of Iceland

Center of Teaching
Comprehensive Secondary School of Armuli
Computing
  Thórunn Óskarsdóttir '01

Northern Ireland
University of Ulster
School of Biomedical Sciences
  Jill Eaton-Evans '05W
  Aine McKillop '05W

Slovakia
Slovak Agricultural University in Nitra

Management and Marketing
  Elana Horska '00W
  L'udmila Nagyova '00W
Regional Development
  Ivana Dubecova '00W

Spain
Universal Knowledge Solutions
Higher Education
  Carlos Garcia '08

Sweden
Swedish University of Agricultural Sciences
Bureau of Education, IT-Pedagogiskt Centrum
  Johani Karonen '01

Switzerland
Haute Ecole Valaisanne
Technologie du Vivant (Chemistry)
  Frans Zonnevijlle '03

United Kingdom
University of Leicester
Physics and Astronomy
  Sean Lawrence '03
  Derek Raine '03
  Sarah Symons'03

University of York, England
York Law School
  Ben Fitzpatrick '08