Service Award milestones are:
  • Recognized for 5, 10, 15, 20, 25, 30, 35, 40, 45 and 50 years of service
  • Only for benefit-eligible employees
  • Celebrated every year in the spring for the current year honorees. (See: Service Award Chart)
  • Years of service are based only on benefited employment time
    • Student and miscellaneous wage employment do not count toward years of service
    • Unpaid breaks-in-service do not count toward the total years of service calculation
    • Faculty sabbaticals are not breaks-in service (and count toward years of service)

Service Award Gifts
  • UD uses MTM Recognition to provide a wide selection of gifts for each service award year
  • You will be invited to select a gift in the spring of the fiscal year that you reach a milestone year
  • You will receive an email with a link to the online catalog from MTM Recognition
    • Facilities & Auxiliary Services and Dining Services employees - MTM will mail gift brochure to your home address
  • You may select a gift from your milestone year or lower
    • Example: When celebrating 15 years, you may select from the 15-, 10-, or 5-year collections.
  • To get a sneak peek at the gifts available for any level, log-in to the Service Award Program Website.  Click the Guest button and then any of the links under Your Collections.
  • Shipping of service award gifts is limited to U.S. locations

Retirement Gifts
  • UD has contracted with MTM Recognition to provide a wide selection of retirement gifts, including the much admired UD standard and rocking chairs.
  • You will receive a Retirement Collection brochure when you meet with Benefits to complete your retiree benefits enrollment.   You will contact MTM Recognition directly to order your gift and provide information for any personalized item chosen.
  • Shipping of retirement gifts is limited to U.S. locations

Service Award and Retirement Recognition Events
  • A luncheon with is held annually in March or April to honor employees with 5, 10 and 15 years of service
  • A dinner with is held annually in May to honor employees with 20, 25, 30, 35, 40, 45, and 50 years of service, as well as to honor retirees from the previous 12 months.  Each employee/retiree is encouraged to bring a guest.
Service Award Dates for Fiscal Year 2013/2014
(Employees Honored in Spring 2014)
5 7/1/2008 and 6/30/2009 Luncheon
March 12, 2014
10 7/1/2003 and 6/30/2004
15 7/1/1998 and 6/30/1999
20 7/1/1993 and 6/30/1994 Dinner
May 20, 2014
25 7/1/1988 and 6/30/1989
30 7/1/1983 and 6/30/1984
35 7/1/1978 and 6/30/1979
40 7/1/1973 and 6/30/1974
45 7/1/1968 and 6/30/1969
50 7/1/1963 and 6/30/1964
  5/1/2013 and 4/30/2014 Dinner
May 20, 2014
Years of Service Honorees July 2013 to June 2014

Years First Name Last Name Department
5 Amy Adams Mechanical Engineering
5 Derrick Allen Chemistry and Biochemistry
5 Andrea Anderson Anthropology
5 Cecilia Arighi Computer and Information Sciences
5 Charlotte Azocar Facilities, Real Estate and Auxiliary Services
5 Brian Baade Art Conservation
5 Michael Baez Public Safety
5 Mariam Basma Student Health Services
5 Wayne Batchis Political Science and International Relations
5 Deandra Batts Department of Foreign Languages and Literatures
5 Damian Belabbas Facilities, Real Estate and Auxiliary Services
5 Sarah Bergan Lab Preschool
5 Ryan Beveridge Psychology
5 Cindy Blackston Academic Enrichment Center
5 Susan Bledsoe Research Office
5 William Boyer Associate in Arts Program
5 Andrea Boyle Office of Communications and Marketing
5 Daniel Brown Center for Applied Demography and Survey
5 Timothy Brown College of Earth Ocean and Environment
5 Katie Brown Research Office
5 Jenine Buchanan Arts and Sciences Undergraduate Academic Services
5 Stacey Bunting Intercollegiate Athletics Program
5 Jennifer Burdette Intercollegiate Athletics Program
5 Winona Burris Center for Composite Materials
5 David Burris Mechanical Engineering
5 Cheryl Bush Animal and Food Sciences
5 Cynthia Campanella Alumni and University Relations
5 Huantian Cao Fashion and Apparel Studies
5 Martha Carper Fashion and Apparel Studies
5 Martha Carrera Facilities, Real Estate and Auxiliary Services
5 Matheu Carter Delaware Center - Transportation
5 Benjamin Carterette Computer and Information Sciences
5 Clara Chan Geological Sciences
5 Kenith Chase Facilities, Real Estate and Auxiliary Services
5 Chuming Chen Computer and Information Sciences
5 Yongxing Chen Computer and Information Sciences
5 Cedric Childs Information Technologies - Web Development
5 Deavon Church Library
5 Sebastian Cioaba Mathematical Sciences
5 Wendy Claiser Center for Disabilities Studies
5 Wendy Clark English Language Institute
5 Anne Clark Theatre
5 Kelly Cobb Fashion and Apparel Studies
5 James Conkey Facilities, Real Estate and Auxiliary Services
5 Christine DiPaolo School of Nursing
5 Joseph Dombroski Information Technologies - University Media Services
5 Richard Elliott Treasury Services
5 Amirah Ellis-Gilliam Center for Applied Demography and Survey
5 Ida Everett Public Safety
5 Vanessa Everitt Facilities, Real Estate and Auxiliary Services
5 Hui Fang Electrical and Computer Engineering
5 Elizabeth Farley-Ripple School of Education
5 Daniel Garibaldi Public Safety
5 Harry Gibbs Facilities, Real Estate and Auxiliary Services
5 Caleb Gilley Facilities, Real Estate and Auxiliary Services
5 Joseph Gilliland Public Safety
5 Pamela Gregg Facilities, Real Estate and Auxiliary Services
5 Katherine Grier History
5 Margaret Grotti Library
5 Rena Hallam Human Development and Family Studies
5 Joyce Harms Physical Therapy
5 Alene Heider Early Learning Center
5 Joshua Hertz Mechanical Engineering
5 Sondra Holbrook-Wagner Student Financial Services
5 Camara Holloway Art History
5 Albert Homiak Campus and Public Safety
5 Guangjin Hou Chemistry and Biochemistry
5 Daniel Hougentogler Animal and Food Sciences
5 James Howard Information Technologies - Network & Systems Services
5 Tianjian Hsu Civil and Environmental Engineering
5 Hongzhan Huang Computer and Information Sciences
5 Christina Hudson Office of Executive Vice President
5 David Huntley Geography
5 Jill Jackson Agriculture Research/Education
5 Richard Jakotowicz Business and Economics - Finance
5 Allen Jayne Civil and Environmental Engineering
5 Stephanie Kerschbaum English
5 Laura Kerst Music
5 Richard Kingsley Center for Counseling and Student Development
5 John Kinzey Mechanical Engineering
5 Stephen Kramarck Student Centers
5 Jessica Kula Early Learning Center
5 Corin Larraga Office of Communications and Marketing
5 Kim Lewis Agriculture Research/Education
5 Yun Liu Chemical and Biomolecular Engineering
5 Janis Lopez College of Earth, Ocean and Environment
5 Christian Lorca Facilities, Real Estate and Auxiliary Services
5 Raymond Lotter Public Safety
5 Jennifer Luff Public Safety
5 Carolyn Lund Public Safety
5 Bo Kay Polly Lung Early Learning Center
5 Michael Mackay Materials Science
5 James Mackereth Facilities, Real Estate and Auxiliary Services
5 Rovshan Mahmudov Civil and Environmental Engineering
5 Beth Maliner Education and Human Development
5 John Maloney Facilities, Real Estate and Auxiliary Services
5 Robert Mann Information Technologies - Network and Systems Services
5 John Martin Associate in Arts Program
5 Ikram Masmoudi Department of Foreign Languages and Literatures
5 Steven Mausolf Information Technologies - University Media Services
5 Wendy McFarlane Intercollegiate Athletics Program
5 Julie McGee University Museums
5 Benjamin Mearns Information Technologies - Client Support and Services
5 Holly Michael Geological Sciences
5 Barbara Moltchanov Department of Foreign Languages and Literatures
5 Cheyenne Moore Facilities, Real Estate and Auxiliary Services
5 Anne Mulqueen Office of Communications and Marketing
5 Deanna Nardi Sociology
5 Anja Nohe Biological Sciences
5 Linda Nuoffer American Philosophical Association
5 Kelly Ozambela Center for Counseling and Student Development
5 Lydia Pagnotti Office of Economic Innovation and Partnerships
5 Laura Paller Research Office
5 Christine Pena Recreation Services
5 Andres Picol Facilities, Real Estate and Auxiliary Services
5 Demetrius Pinder Arts and Sciences
5 Emily Poag Delaware Academy School of Leadership
5 Linda Popowich Mathematical Sciences
5 Scott Rappaport Career Services Center
5 Kawkab Rasheed Agriculture and Natural Resources
5 Amalea Rassias Office of Economic Innovation and Partnerships
5 Debra Reese Procurement Services
5 Troy Richards Art
5 Amy Richardson Student Wellness and Health Promotion
5 Carl Ross Facilities, Real Estate and Auxiliary Services
5 Asima Saad Maura Department of Foreign Languages and Literatures
5 Christopher Salter University Development
5 David Satran Associate in Arts Program
5 Jennifer Saylor School of Nursing
5 Christine Scheirer University Development
5 Benjamin Schreiber Recreation Services
5 Christoper Schuetz Electrical and Computer Engineering
5 Alethea Sethman Delaware Biotechnology Institute 
5 Shashank Sharma Center for Composite Materials
5 Nathan Sherman Art
5 Kishia Smith Fashion and Apparel Studies
5 Amanda Snuffer Human Resources
5 Linda Stacy Student Health Services
5 Daniel Stevens Music
5 Catherine Stoner Chemical and Biomolecular Engineering
5 Guy Surer Facilities, Real Estate and Auxiliary Services
5 Justine Talley-Beck Alumni Relations
5 Herbert Tanner Mechanical Engineering
5 Dony Thomas Information Technologies - Management Information Services
5 Dawn Thompson Student Life
5 Jan Unflat Cooperative Extension Service
5 Lisa Varnes Facilities, Real Estate and Auxiliary Services
5 Susan Villermaux Health Sciences Deans Office
5 Shawn Von Hagel Public Safety
5 Minping Wan Physics and Astronomy
5 Yan Wang Biological Sciences
5 Brenda Ward Facilities, Real Estate and Auxiliary Services
5 William Wentz Public Safety
5 Sandra Wheeler Student Centers
5 Randall Wisser Plant and Soil Science
5 Brad Wolgast Center for Counseling and Student Development
5 Robin Wray University Development
5 Carl Wright College of Earth, Ocean and Environment
5 Jan Wright Library
5 Cathy Wu Computer and Information Sciences
5 David Yancey Facilities, Real Estate and Auxiliary Services
5 Debra Yarrington Computer and Information Sciences
5 Theresa Yearwood Facilities, Real Estate and Auxiliary Services
5 Mark Yoder Transportation Services
5 Timothy Young Center for Secondary Teacher Education
5 Joseph Zeni Physical Therapy
10 John Aaron Facilities, Real Estate and Auxiliary Services
10 Shawn Alexander Facilities, Real Estate and Auxiliary Services
10 Gregory Aluise Facilities, Real Estate and Auxiliary Services
10 Julisa Arce Human Development and Family Studies
10 Tracey Balog Facilities, Real Estate and Auxiliary Services
10 Marikka Beach Civil and Environmental Engineering
10 Rebecca Bedford Center for Applied Demograpy and Survey
10 Judy Bell Facilities, Real Estate and Auxiliary Services
10 Cheryl Belmont Institute for Public Administration
10 Mary Bishop Transportation Services
10 Cheryl Blann English
10 Sherry Boleslawski Human Development and Family Studies
10 Sheila Boulden Energy Frontier Research Center
10 Virginia Bradley Art
10 Nicholas Bradley Facilities, Real Estate and Auxiliary Services
10 Kathleen Brewer-Smyth School of Nursing
10 Martha Brown Early Learning Center
10 Eileen Burget Graduate and Professional Education
10 Juliana Cardullo Library
10 Lynn Carter Student Financial Services
10 Kyu Cho Facilities, Real Estate and Auxiliary Services
10 Barbara Clayton Early Learning Center
10 Ann Connor Mechanical Engineering
10 Robert Corradetti Student Health Services
10 Robert Coulter Mathematical Sciences
10 Daniel Coursey Facilities, Real Estate and Auxiliary Services
10 Kathryn Coyne School of Marine Science and Policy
10 Thomas Craig Facilities, Real Estate and Auxiliary Services
10 Kathryn Daly Agriculture and Natural Resources
10 Doretha Davis Human Resources
10 Kimberly DeShields Office of the University Secretary
10 Monica Dominguez Torres Art History
10 Rosalie Dow School of Education
10 Andrea Everard Business and Economics, Accounting and MIS
10 Cindy Fischer Facilities, Real Estate and Auxiliary Services
10 Marika Ginsburg-Block School of Education
10 Airelle Giordano Physical Therapy
10 Lumari Gonzalez Student Financial Services
10 Kenneth Grablewski Facilities, Real Estate and Auxiliary Services
10 Mark Greene Philosophy
10 Rebecca Gregan Human Resources
10 Lorraine Grube Institute for Global Studies
10 Karen Hays Early Learning Center
10 Janet Ianni Research Office
10 Robert Jackson Facilities, Real Estate and Auxiliary Services
10 Vincent Jackson Student Centers
10 Carmella Johnson Animal and Food Sciences
10 Jaehee Jung Fashion and Apparel Studies
10 Michael Junkins Facilities, Real Estate and Auxiliary Services
10 Jonathan Justice School of Public Policy and Administration
10 Brian Kamen University Museums
10 Thomas Kaminski Kinesiology and Applied Physiology
10 Billy Keen Facilities, Real Estate and Auxiliary Services
10 Janet Kim Information Technologies - Web Development
10 Rachel Klein School of Education
10 Kalmia Kniel-Tolbert Animal and Food Sciences
10 Nancy Koller Political Science and International Relations
10 Esther Lauser Human Development and Family Studies
10 Jung-Youn Lee Plant and Soil Science
10 Christopher Leonard Information Technologies - Client Support and Services
10 Delphis Levia Geography
10 Lynn Mahaffy Biological Sciences
10 Robert Maney Facilities, Real Estate and Auxiliary Services
10 Robin Mangini Facilities, Real Estate and Auxiliary Services
10 Jessica Matson Center for Counseling and Student Development
10 Meghann Matwichuk Library
10 Paul McCreary Delaware Geological Survey
10 Jenny McDermott Agriculture and Natural Resourses
10 Pamela McDermott College of Engineering - Business Office
10 Paula Melancon Medical Laboratory Sciences
10 Sharon Merriman-Nai Center for Community Research and Service
10 Frank Montgomery Facilities, Real Estate and Auxiliary Services
10 Beth Morling Psychology
10 Debra Morris Physics and Astronomy
10 Steven Mortenson Communication
10 Chrystalla Mouza School of Education
10 Martha Narvaez Institute for Public Administration
10 Cynthia O'Donnell Animal and Food Sciences
10 George Palmer Facilities, Real Estate and Auxiliary Services
10 Beth Pfaff Academic Enrichment Center
10 Tatyana Polenova Chemistry and Biochemistry
10 Allen Prettyman School of Nursing
10 Ingrid Pretzer-Aboff School of Nursing
10 Paul Quinn Psychology
10 Claire Rasmussen Political Science and International Relations
10 Meredith Ray Department of Foreign Languages and Literatures
10 Ellen Reed University Development
10 Darcy Reisman Physical Therapy
10 Kenneth Revell Facilities, Real Estate and Auxiliary Services
10 Kathleen Riley-Lawless School of Nursing
10 Paul Rollison Graduate Executive Programs
10 Marianna Safronova Physics and Astronomy
10 Mark Samuels Lasner Library
10 Denise Santos Student Life
10 Donna Seldomridge Women and Gender Studies
10 Mihir Sheth Arts and Sciences
10 Christina Smith Early Learning Center
10 Carmen Smith Library
10 Luanne Sullivan Animal and Food Sciences
10 Jennifer Szymanski Facilities, Real Estate and Auxiliary Services
10 Dayle Thorpe Professional and Continuing Studies
10 Janis Tomlinson University Museums
10 Karen Tsukada Center for Counseling and Student Development
10 Iveta Tweedy Residence Life and Housing
10 Terry Vance Parking Services
10 Lindsey Vitalo Information Technologies - Client Support and Services
10 Tricia Wachtendorf Sociology
10 Audrey Walker Facilities, Real Estate and Auxiliary Services
10 Frances Walls Early Learning Center
10 Betty Walls Mathematical Sciences
10 Allison Walters Office of Institutional Research
10 Elaine Warrick Facilities, Real Estate and Auxiliary Services
10 Sandra Wolfe Delaware Center - Transportation
10 Jeffrey Wright Facilities, Real Estate and Auxiliary Services
10 William Wright Facilities, Real Estate and Auxiliary Services
10 Laurie Yarzab Psychology
10 Susan Yetman Early Learning Center
15 Rose Albertini University Development
15 Bonnie Albertson Delaware Center for Teacher Education
15 Robert Arban English Language Institute
15 Karen Avino School of Nursing
15 Brian Bahnson Chemistry and Biochemistry
15 Shi Bai Chemistry and Biochemistry
15 Charles Baird College of Earth, Ocean and Environment
15 Michael Baldwin Facilities, Real Estate and Auxiliary Services
15 Thomas Baxter Information Technologies - Network and Systems Services
15 Larry Beamer Facilities, Real Estate and Auxiliary Services
15 Heidi Beck Human Development and Family Studies
15 Susan Behrens Art Conservation
15 Signe Bell Center for Community Research and Service
15 Carol Bernard Professional and Continuing Studies - Noncredit Programs
15 Frank Besaw Public Safety
15 David Blacker School of Education
15 Martin Brueckner English
15 Jennifer Buckley Mechanical Engineering
15 Nadine Burroughs Library
15 William Byam College of Earth, Ocean and Environment
15 Gene Cane Facilities, Real Estate and Auxiliary Services
15 Julio Carrion Political Science and International Relations
15 Mary Chappell Office of Communications and Marketing
15 Deborah Cohen Center for Counseling and Student Development
15 Catherine Colbert Student Health Services
15 Andrew Cretella Student Centers
15 Cheryl Cunningham Office of Communications and Marketing
15 Cindy Delaney Art
15 Joshua Duke Applied Economics and Statistics
15 Eric Eckman Engineering
15 Sharon Flynn Research Office
15 Tina Fontana Biological Sciences
15 Carlene Fox Library
15 Edward Freel Institute for Public Administration
15 Annette Giesecke Department of Foreign Languages and Literatures
15 Lionel Gilibert Budget
15 Lisa Gilman Center for Applied Demograpy and Survey
15 Lillian Grannum Office of University Registrar
15 Grant Greenwood Facilities, Real Estate and Auxiliary Services
15 David Gregory Office of Communications and Marketing
15 Reginald Grinnage Facilities, Real Estate and Auxiliary Services
15 Tabitha Groh Residence Life and Housing
15 James Hageman Agriculture and Natural Resources
15 Richard Hanley Philosophy
15 Diane Hawke Center for Community Research and Service
15 Stacey Hendrix Department of Foreign Languages and Literatures
15 Diane Henker Institute for Global Studies
15 Janet Hethorn Art
15 Elizabeth Higginbotham Sociology
15 Kimberly Hirschenhofer Information Technologies - Client Support and Services
15 Matthew Holden Information Technologies - University Media Services
15 John Jebb English
15 Michele Kane Residence Life and Housing
15 Gerald Kauffman Institute for Public Administration
15 Heather Kelly Office of Institutional Research
15 Brewster Kingham Animal and Food Sciences
15 Mary Lacour Center for Counseling and Student Development
15 Joseph Lapalombara Facilities, Real Estate and Auxiliary Services
15 Donna Laws Hotel, Restaurant Management
15 Peter Lenhoff Public Safety
15 Denise Lindsey Business Intelligence Data Warehouse
15 Michael Loftus Facilities, Real Estate and Auxiliary Services
15 Ernesto Lopez Agriculture Research/Education
15 Ryan Lowe Business Administration
15 Kurt Manal Mechanical Engineering
15 Ann Manser Office of Communications and Marketing
15 Rene Marquez Art
15 Mary McDuffie Center for Community Research and Service
15 Peter McLaughlin Delaware Geological Survey
15 Diane McMahon Mathematical Sciences
15 David Meyer Art
15 Patricia Miller Admissions Office
15 Nicole Minni Institute for Public Administration
15 Laura Morris Lab Preschool
15 Kathleen Murphy Institute for Public Administration
15 Beverly Nahodil Transportation Services
15 Ulhas Naik Biological Sciences
15 Meghna Naik Biological Sciences
15 Khalif Nalley Movers Services
15 Sharon Neal Chemistry and Biochemistry
15 Theodore Null Facilities, Real Estate and Auxiliary Services
15 Daniel O'Connell Center for Drug and Alcohol Studies
15 Joel Pease Office of Educational Technology
15 Audrey Pessu-Uwah Student Health Services
15 Kathy Phillips Animal and Food Sciences
15 Petr Plechac Mathematical Sciences
15 Christopher Poe Facilities, Real Estate and Auxiliary Services
15 Carolee Polek School of Nursing
15 Imani Powell Admissions Office
15 Anthony Pray Public Safety
15 Joel Pust Philosophy
15 Catherine Ramone Office of Laboratory Animal Medicine
15 Joellen Rathbun University Printing
15 Helen Ritz Coll Education and Human Development
15 Bonnie Robinson Career Services Center
15 Crystal Ross Center for Community Research and Service
15 James Roth Physics and Astronomy
15 Catherine Safran Biological Sciences
15 Melissa Scott Student Health Services
15 Marie Seymour-Green Library
15 Syed Shah Materials Science
15 Chien-Chung Shen Computer and Information Sciences
15 Fengyan Shi Center for Applied Coastal Research
15 Anthony Shoulders Campus Delivery
15 Pavel Simacek Center for Composite Materials
15 David Stockman Economics
15 Andrew Teplyakov Chemistry and Biochemistry
15 Neil Thomas Office of Communications and Marketing
15 John Tierney Center for Composite Materials
15 Satoshi Tomioka Linguistics and Cognitive Science
15 Letitia Toto Mechanical Engineering
15 Chris Ulrich Human Resources
15 Wendy Walker Facilities, Real Estate and Auxiliary Services
15 Barry Walker Physics and Astronomy
15 David Wallace Information Technologies - Web Development
15 Lillian Wang Delaware Geological Survey
15 David Weir Office of Economic Innovation and Partnerships
15 Jacquelyn Wilson School of Education
15 Laura Wisk Delaware Geological Survey
15 Joyce Witte Agriculture and Natural Resources
15 Martin Wollaston Institute for Public Administration
15 Ann Woodall Environmental Health and Safety
Recent Retirees June 2013 to May 2014

Name Department
Sherry Acuff Benefits
Rose Anna Albertini University Development
Elizabeth Allen UD Early Learning Center
Nancy Allinger IT-Client Support and Services
Lee G. Anderson School of Marine Science and Policy
Alice Andrews Center for Counseling and Student Development
Ellen Baer English
Larry Beamer Facilities Custodial Services Academic
John Bieber Physics and Astronomy
John Bishop Human Development and Family Studies
Shirley Branden Morris Library
Mary Brezial Dining Services
Laura Brown Residence Life and Housing
Lois Browning Facilities and Auxilary Services
Donna Budani Anthropology
Ingrid Callaghan Geography
Kenneth Campbell Political Science and International Relations
Susan Campbell Biological Sciences
Linda Carey Residence Life and Housing
Laurena Carter Dining Services
Beverly Cotton Facilities Custodial Services Academic
Margaret Dada School of Nursing
Jeffrey Davidson Sociology
Joan DelFattore English
Stephen C. Dexter School of Marine Science and Policy
Diana DiLorenzo Office of the Deputy Provost
Linda Dion Biological Sciences
Katherine Domorod Office of University Registrar
Edward Drozd Internal Audit
Susan Dubil Education and Human Development
Bernard Dworsky Institute for Public Administration
Myrtle Dianna Dyson Small Business Development Center
Christine Evans Deleaware Center for Teacher Education
Dorothy Galloway Foreign Languages and Literatures
William Gehrlein Business Administration
Kenneth Gillespie IT-Client Support and Services
Caroline Golt Plant and Soil Sciences
Carolyn Graves Human Development and Family Studies
Reginald Grinnage Facilities Custodial Services Academic
Cecily Sawyer Harmon Faculty and Staff Assistance
Dian Harper College of Engineering Business Office
John Haug Public Safety
Diane Hawke Center for Community Research and Service
Robert Hodson Biological Sciences
Ruth Hurst Professional and Continuing Studies
Kathryn Hutton Agriculture and Natural Resources
Rhonda Hyde Applied Economics and Statistics
Carol Jarom Client Support and Services
Patricia Jeffery University Studies Program
Edna Johnson Hotel, Restaurant and Institutional Management
Robert Johnston University Printing
Sharon Juck Engineering
Nina Kallmyer Art History
Susan Katz University Honors Program
Linda Kelly Office of Human Resources
Luther (Jim) Kemble Agriculture and Natural Resources
Katharine Kerrane University Honors Program
Albert D. Kirwan School of Marine Science and Policy
Jo-Mary Kmetz Communication
Deborah Koch Education and Human Development
Karen Kral IT - Academic Technology Services
Frank Kriss Materials Science
Rosetta Lafleur Fashion and Apparel Studies
Richard Law Library
Sharron Lennon Fashion and Apparel Studies
Dov Leschchinsky Civil and Environmental Engineering
Patricia Lesniczak Library
Michael Levasseur Facilities
Rema Lipphardt University Development
Sergey Lopatnikov Center for Composite Materials
Janet Louise English Language Institute
Paul Lyons Facilities Grounds Services
Carolyn Manning Behavioral Health and Nutrition
Sandra Manno Winterthur Program
William McGowan Agriculture Research/Education
Joseph Miller Environmental Health and Safety
Jeffrey Miller Economics
Elizabeth Miller IT - Client Support and Services
Suzanne Moylan Facilities Housing Operations
Charlene Mylin University Media Services
Frederick Nelson Geography
David Olagunju Mathematical Sciences
Gregg Perry Intercollegiate Athletics
Amy Pleet-Odle Center for Secondary Teacher Education
Linda Poe Library
Geraldine Prange Mathematical Sciences
Peter Rees Geography
Darlene Reynolds Philosophy
Tanya Roach Animal and Food Sciences
Anita Robbins Library
Lisa Robinson Chemistry and Biochemistry
Charles Robinson English
Richard Sacher Client Support and Services
Michele Sands Center for Disabilities Studies
Linda Scarpitti Human Development and Family Studies
Jessica Schiffman Womens Studies
George Schueler Philosophy
Steve Sciscione Career Services Center
Daniel Simmons Biological Sciences
Lisa Sinclair Student Health Services
Rivers Singleton Biological Sciences
Paul Solano School of Public Policy and Administration
Roger Spacht Behavioral Health and Nutrition
Linda Stanton University Studies Program
Karl Steiner Electrical and Computer Engineering, DBI
Beily Street Chemistry and Biochemistry
Rose Marie Swaye Library
Keith Sweetman Facilities - Electric
Anthony Thiravong Center for Composite Materials
Dayle Thorpe Professional and Continuing Studies
Lydia Trumbull Agriculture and Natural Resources
Sharon Tucker Associate in Arts Program, Dover
Clinton Tymes Small Business Development Center
Robert Uniatowski Plant and Soil Sciences
Robert Warren School of Public Policy and Administration
Joann Watts Facilities Custodial Services Academic
James (Tony) Whitson School of Education
Cort Willmott Geography
 
What do I do if I think I missed a Service Award gift or event?
Contact the Service Award Coordinator, Scarlett Hamm, at scarlett@udel.edu or 831-2769.  Scarlett will research your Service Award Date with Records Management and correct it if necessary.  You will be able to receive any missed Service Award gift and attend the next Service Award Luncheon or Dinner.

I just had my 5 year (10, 15, etc.) anniversary. Do I get to choose a Service Award gift right away?
No, the Service Award gifts are awarded once a year.  You will choose your gift in the spring.

Does my time as a student or miscellaneous wage employee count?
No, since work as a student or miscellaneous wage employee is not considered benefits-eligible employment.

I took a sabbatical leave last year. How does this affect my Service Awards eligibility?
Sabbaticals are a recognized part of faculty positions. Employees on sabbatical leave are considered as on-going employees of the University and their benefits-eligible status is maintained. Therefore, sabbatical leave is not considered a break in service for the purpose of the Service Awards.

I am a part-time employee hired 10 (15, 20, etc.) years ago. Am I eligible to receive a 10-year (15, 20, etc.) Service Award, or is my time prorated?
The Service Awards are designed to recognize total length of time as a benefits-eligible University of Delaware employee, regardless of full-time equivalency. Total amount of time in a benefits-eligible position should be calculated the same: based on actual years, whether part-time, full-time, or a combination during your years of service.

I joined the University fifteen years ago, but took a one-year leave of absence. Am I still eligible for my 15 year award this spring?

Unpaid leaves of absence do not count towards Service Awards.